Μεγάλο διπλό του Αλμυρού στη Λάρισα επί του Σπάρτακου (βίντεο)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Αλμυρό που επικράτησε,  στο κλειστό του Αγίου Θωμά,

του πρώτου και αήττητου μέχρι προχθές Σπάρτακου , στην παράταση με 78-83 .
Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κοντοστάθη που πέτυχε τα 5 από τα συνολικά 9 τρίποντα του στο πρώτο δεκάλεπτο , ο Αλμυρός πήρε αμέσως διαφορά κλείνοντας την περίοδο στο +17(12-29).

Στον ίδιο ρυθμό κυμάνθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να πάνε στα αποδυτήρια γα το ημίχρονο προηγούμενοι με 15 πόντους διαφορά(25-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν , με τους παίκτες του Βαρδακούλη να ανεβάζουν στροφές , να ισοφαρίζουν το παιχνίδι με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου (50-50) και  να φτάνουν  να προηγούνται  ακόμα και  με 8 πόντους στα μέσα του 4ου  δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έκαναν και πάλι την ανατροπή , φτάνοντας μετά από λάθη του Σπάρτακου να προηγηθούν  δευτερόλεπτα πριν το τέλος με 3 πόντους μετά από βολές του Μαμούρα.

Τελικά ο  Καλέτσιος με σουτ τριών πόντων στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, όπου εκεί ο Παπούλιας πήρε το παιχνίδι πάνω του πετυχαίνοντας τους  12 από τους 13 ποντους του  Αλμυρού δίνοντας το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του.

Σπάρτακος - Γ.Σ.Αλμυρού   78-83
Δεκάλεπτα: 12-29,  25-40,  50-50, 70-70 κ.α.,  78-83 παρ.
Διαιτητές: Παγώνης - Γιατρόπουλος.
Σπάρτακος(Βαρδακούλης) Μπαμπανάτσας 2, Αθανασόπουλος 18, Γοργόλης 17(2) , Κουρτίδης , Χαλκιάς , Καλέτσιος 5(1), Φαρμακάς 2, Καφάσης 5, Αγαπίου 14(3),  Καραδήμος ,  Πάσχος 5, Σπανούλης 10(1).
Γ.Σ.Αλμυρού (Στεργιόπουλος) Κοντοστάθης 34(9), Ράπτης 3(1), Μαμούρας 7, Παπούλιας 29(1), Παπαβαιτσης , Μυλωνάς  , Παπακωνσταντίνου , Βλήτσιος 5(1), Θέος , Γώγουλας 3(1),  Χατζής 2,  Βαλαμούτης .