Αίας Σούρπης - Πύρασος Ν. Αγχιάλου 2-1 (φωτο) & δηλώσεις (βίντεο)

Νικητής με σκορ 2-1 αναδείχθηκε ο Αίας στο Σαββατιάτικο ντέρμπι με τον Πύρασο, που διεξήχθη στο γήπεδο του Πλατάνου για την 6η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΘ.

Με τους 3 βαθμούς της νίκης, η ομάδα της Σούρπης βρίσκεται μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου, με 13 συνολικά βαθμούς.

Ο Πύρασος προηγήθηκε 0-1 στο 44'με τον Ζάχο, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρησαν στο αμέσως επόμενο λεπτό με σουτ του Παν. Βούλγαρη.
Η απόλυτη ανατροπή έγινε στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Κατσαβριά με πέναλτι στο 73’ μετά από ανατροπή του Χειλά από τον Μιχόπουλο.

Όπως ανέφερε ο προπονητής του Αίαντα Μιχάληςς Ανδρωνάς, οι παίκτες του ακολούθησαν το πλάνο από την αρχή και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη απέναντι στο φαβορί για το πρωτάθλημα. Για το δεύτερο ημίχρονο σημείωσε ότι επέλεξαν να δώσουν χώρο και κατοχή στους φιλοξενούμενους, προσπαθώνατας να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις.